Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Odzież termoaktywna - jaką wybrać, jak nosić i prać?

Odzież termoaktywna - jaką wybrać, jak nosić i prać?

Zdarza Ci się spakować plecak i uciec na weekend z miasta na leśne ścieżki? Jesteś miłośnikiem gór i każdą wolną chwilę spędzasz na górskich szlakach, zdobywając szyty? A może jesteś zapalonym sportowcem, a regularne treningi wypełniają Twój grafik? Niezależnie, jaki rodzaj aktywności fizycznej wybierzesz, koniecznie zadbaj o odpowiednią odzież, która zapewni Ci komfort. Dlaczego to takie ważne? Często miłośnikom outdooru zdarza się dobrać ubiór nieadekwatnie do warunków pogodowych. Ma to wpływ na naszą wydajność, samopoczucie, komfort termiczny, co przekłada się na naszą efektywność, a także satysfakcję z treningu. Źle dobrana odzież sprzyja przegrzaniu się latem i wychłodzeniu zimą, co może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a w trudnych, górskich warunkach nawet dla życia.

Ubranie dopasowane do aktywności fizycznej

W doborze odpowiedniej garderoby, podobnie jak w wielu innych sytuacjach, najważniejsza jest baza. W tym przypadku naszą bazą jest odzież termoaktywna. Dziś opowiemy o różnicach między bielizną termoaktywną a klasyczną odzieżą, o tym jaki rodzaj bielizny termoaktywnej wybrać i jak ją prać, by na dłużej zachowała swoje właściwości.

Czym jest odzież termoaktywna?

Kiedy pada hasło: „bielizna” zwykle myślimy o podstawowym elemencie naszej garderoby, jakim są slipy, bokserki, majtki, skarpetki, staniki czy ewentualnie podkoszulki. Jednak już od wielu lat możemy spotkać się z takim produktem jak odzież termoaktywna. Odzież i bielizna termoaktywna została stworzona z myślą o osobach uprawiających sport, a także szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Najczęściej do wykonania bielizny termoaktywnej używany jest poliamid, poliester lub elastan. Przeglądając różne modele odzieży termoaktywnej możesz spotkać się z takimi nazwami jak: coolmax, thermolite, rhovyl, a także różne warianty materiałów typu polartec. Poza sztucznymi włóknami, używana jest także wełna z merynosów (specjalna rasa owiec). Na rynku dostępna jest zarówno odzież termoaktywna w 100% wykonana z merynosów, jak i z domieszką wełny.

Odzież termoaktywna ma za zadanie regulować temperaturę, tak by utrzymać stałą temperaturę ciała. W upalne dni odprowadza nadmiar wilgoci i zapewnia właściwą wentylację. W czasie zimowych aktywności bielizna termoaktywna dba o odpowiedni komfort cieplny i pozostaje sucha odprowadzając pot z dala od ciała.

Odzież czy bielizna termoaktywna?

Czasem spotykamy się z takim pytaniem, czy odzież termoaktywna i bielizna czymś się różnią od siebie? W zasadzie bielizna termoaktywna jest częścią większej grupy produktów, jaką jest odzież termoaktywna. Zazwyczaj bielizna termoaktywna to:

  • podkoszulki
  • koszulki termoaktywne na długi rękaw
  • bielizna sportowa - majtki, bokserki, slipy, staniki sportowe
  • getry, legginsy

Bielizna termoaktywna przeznaczona jest na pierwszą warstwę odzieży, jako tak zwana druga skóra. Zgodnie z tym założeniem bielizna termoaktywna powinna przylegać do ciała. Oczywiście powinna być optymalnie dopasowana do ciała - nie być ani zbyt obcisła, ani za luźna. Warto wiedzieć, że bielizna termoaktywna męska i damska różnią się od siebie. Odzież termoaktywna przylegająca do ciała posiada strefy dopasowane do danych części ciała, co zapewnia jeszcze lepsze przyleganie i swobodę ruchów, skuteczniejszą wentylację i ochronę stawów.

Poza bielizną termoaktywną dostępna jest jeszcze szeroka gama odzieży o właściwościach termoaktywnych. Są one przeznaczone do noszenia jako pojedynczą, niezależną warstwę. Do odzieży termoaktywnej zaliczamy m.in. koszulki z krótkim i długim rękawem, spodnie, chusty, czapki i wiele innych elementów garderoby.

Jak nosić bieliznę termoaktywną?

Jak już wspomnieliśmy, bielizna sportowa o właściwościach termoaktywnych powinna przylegać bezpośrednio do ciała. Tylko wówczas będzie w pełni spełniała swoją funkcję i wykorzystamy jej właściwości. Bieliznę termoaktywną nosimy jako pierwszą warstwę odzieży, bezpośrednio na ciało. Pod żadnym pozorem nie należy pod koszulkę termoaktywną zakładać dodatkowego podkoszulka z bawełny. Ewentualnie możemy zastosować podkoszulkę wykonaną z tkaniny, która również odprowadza wilgoć. Dla lepszego efektu warto jednak postawić na jedną warstwę termoaktywną i od razu dobrać właściwy model bielizny termoaktywnej.

Kompletując naszą garderobę sportową, czy też outdoorową należy pamiętać o ważnej zasadzie ubioru warstwowego, na tak zwaną cebulkę. Taki sposób ubierania się zaczerpnięty został z metod wojskowych i bardzo szybko przyjął się zarówno kompletowaniu w ubioru codziennego, jak i sportowego, outdoorowego. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie trzech warstw odzieży

  • warstwa bazowa - bielizna termoaktywna - rolą podstawowej warstwy jest efektywne odprowadzanie wilgoci i potu na zewnątrz, z dala od powierzchni ciała. 
  • warstwa uzupełniająca - ta warstwa powinna zapewnić nam komfort termiczny. Może być to bluza polarowa, sweter puchowy, inna warstwa docieplająca, dopasowana do warunków atmosferycznych.
  • warstwa wierzchnia - jest to warstwa, której zadaniem jest ochrona naszego ciała przed działaniem warunków atmosferycznych. Ta warstwa powinna stanowić ochronę przed deszczem, śniegiem lub wiatrem. 

Bielizna termoaktywna w ubiorze wielowarstwowym

Jakie są plusy stosowania wielu warstw? Dzięki zastosowaniu kilku warstw odzieży możemy regulować naszą temperaturę poprzez zdjęcie warstwy wierzchniej lub środkowej. To bardzo ważne, ponieważ w czasie wędrówki warunki atmosferyczne mogą się zmieniać. Warto też mieć w plecaku dodatkową, zapasową warstwę, którą możemy dołożyć lub wymienić, jeśli wystąpi taka konieczność. Czy warto także wyposażyć się w zapasową bieliznę termoaktywną? To zależy od rodzaju i intensywności aktywności fizycznej. W przypadku aktywności fizycznych o umiarkowanej i niskiej intensywności zwykle nie ma takiej potrzeby. Uprawiając sporty o dużej intensywności, szczególnie zimową porą (np. skitouring, hiking, intensywny treking) warto do plecaka dopakować zapasową koszulkę termoaktywną, która w razie potrzeby może także służyć za kolejną warstwę.

Odzież termoaktywna czy z włókien naturalnych?

Poszukując w sieci opinii na temat bielizny termoaktywnej i materiału, z jakiej powinna być uszyta możemy trafić na wiele sprzecznych ze sobą komentarzy. Część osób poleca odzież termoaktywną wykonaną z syntetycznych włókien, jednak z drugiej strony kształtuje się silny front zwolenników bawełnianej garderoby. Kto ma rację? Jakie są argumenty jednej i drugiej strony?

Czy bielizna bawełniana sprawdza się w sporcie?

Z pewnością spotkaliście się z opiniami w internecie, że jedynym słusznym wyborem jest bielizna wykonana z bawełny. Zdaniem zwolenników tej tezy bawełna, jako włókno naturalne zapewnia znacznie lepszą wentylację powietrza niż materiały syntetyczne. Niestety praktyka i doświadczenie pokazują, że bawełna fantastycznie sprawdza się do noszenia na co dzień, jednak w przypadku aktywności fizycznych nie do końca się sprawdza. W przypadku intensywnego ruchu, wysokiej temperatury, lub opadu atmosferycznego bawełniana odzież, lub bielizna nasiąka wodą i... pozostaje z nami mokra do końca aktywności. Najgorzej sprawdzają się koszulki, czy podkoszulki bawełniane pod plecakiem. W czasie wędrówki z plecakiem, odzież na plecach szybko staje się wilgotna. Mokry materiał będzie powodował duży dyskomfort, negatywnie wpłynie na komfort cieplny. Warto pamiętać, że waga wilgotnej odzieży zwiększa się, zmienia się też jej faktura, więc wzrasta ryzyko otarć.

Skąd zatem wzięło się przekonanie o tym, że bawełna jest lepsza niż bielizna termoaktywna z włókien syntetycznych? Po części może być ono uzasadnione, a wynika ze złych doświadczeń z nieodpowiednio dobraną odzieżą. Trzeba też przyznać, że kilka lat temu, gdy bielizna termoaktywna dopiero zyskiwała na popularności, niektóre tkaniny pozostawały wiele do życzenia i rzeczywiście mogły ograniczać wentylację powietrza i generować nieprzyjemne zapachy. Jednak aktualnie bielizna termoaktywna męska i damska wykonana jest z nowoczesnych tkanin opracowanych z myślą o aktywnych użytkownikach.

A może bielizna termiczna i termoaktywna z wełny?

Wełna to surowiec, który od pokoleń służy ludziom to wytwarzania odzieży. Choć w wielu przypadkach zrezygnowaliśmy z wełnianych swetrów, to naturalna wełna wciąż jest używana. Przykładem tego może być bielizna termiczna wykonana z wełny merino lub z jej domieszką. Dlaczego w przypadku odzieży z wełną merino użyliśmy terminu „bielizna termiczna"? Choć czasem terminy bielizna termiczna i termoaktywna używane są jako synonimy, to jednak dotyczą dwóch różnych rodzajów odzieży. Bielizna termoaktywna, tak jak wspomnieliśmy ma za zadanie odprowadzać wilgoć i zapewnić odpowiedni komfort ciała. Odzież termiczna to ubrania, które dają ciepło i chronią nas przed wychłodzeniem. Wiele modeli bielizny z domieszką wełny merino to zarówno odzież termiczna, jak i termoaktywna. Chroni przed utratą ciepła, ale jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci, pozostając suchą.

Bielizna termoaktywna - najlepsze metody prania

Damska i męska bielizna termoaktywna, podobnie jak inne ubrania sportowe wymagają szczególnego sposobu prania. Wówczas zachowają swoje właściwości i posłużą nam dłuższy czas. Najczęściej zalecenia prania producenta znajdują się na metce - należy ich przestrzegać. Zwykle zaleca się pranie w 30 stopniach w łagodnych środkach do prania, bez używania płynów zmiękczających czy wybielaczy. Dla jeszcze lepszej ochrony bielizny i odzieży sportowej warto używać specjalnych preparatów do prania odzieży technicznej i termoaktywnej. Takie środki skutecznie usuwają pot i sól z włókien, jednocześnie nie niszcząc ich struktury. Odpowiednio dobrane środki pozwalają także zachować właściwości termoaktywne odzieży i sprawią, że będą świeże i czyste. 

 

Zastanawiasz się jaką odzież termoaktywną wybrać? A może lepsza będzie odzież termiczna? Zapraszamy do kontaktu - chętnie doradzimy najlepszy model!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium