Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Mundur harcerski – jakie znaczenie ma dla harcerzy i instruktorów harcerskich?

Mundur harcerski – jakie znaczenie ma dla harcerzy i instruktorów harcerskich?

Mundur harcerski ma dla harcerzy duże znaczenie. Jest pełen symboliki, a starsi, bardziej doświadczeni harcerze są z niego w stanie wyczytać, kim jest inny harcerz bądź instruktor – jaki ma stopień, jaką pełni funkcję. Jego znaczenie i symbolika poszczególnych elementów kształtują się od czasów początków skautingu w Wielkiej Brytanii, choć na przestrzeni lat w poszczególnych krajach zmieniały się nieco detale w mundurze harcerskim. Czym dla współczesnego harcerza jest mundur harcerski?

Od czego zacząć kompletować mundur harcerski?

Mundur harcerski powinien posiadać każdy harcerz. Od przyjścia na pierwszą zbiórkę drużynowy zachęca do kompletowania umundurowania ZHP lub ZHR. Jeśli rodzice harcerza nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy zakup całego munduru harcerskiego, kompletowanie całego umundurowania najlepiej zacząć od „góry” – bluzy lub koszuli, chusty, sznura, odpowiednich plakietek, naramienników i nakrycia głowy wraz z lilijką. Następnie należy sięgnąć po pas harcerski i  po „dół”, czyli spódnicę bądź spodnie oraz getry. Drużynowy, przyboczny i zastępowy z całą pewnością doradzą harcerzowi, jak skompletować mundur harcerski. Pamiętajcie, że w każdym środowisku (szczepie, związku drużyn, drużynie) obowiązuje nieco inne umundurowanie – różni się przede wszystkim chustą, ale także poszczególnymi elementami.

Mundur harcerski – strój harcerski pełen symboliki

Mundur harcerski – choć został zaprojektowany jako strój roboczy – dzisiaj jest pełen symboli, bardzo ważnych dla środowiska i dla samego harcerza. Dlatego nie ma dwóch dokładnie takich samych mundurów harcerskich – różnią się plakietkami, sprawnościami, sznurami i suwakami na sznurach, chustami i oznaczeniami, które harcerze zdobywają i otrzymują po kolejnych biwakach, obozach, zlotach czy kursach.

Najważniejszą odznaką dla każdego harcerza jest krzyż harcerski, który składa się z kilku elementów, a każdy z nich jest symbolem pewnej wartości lub idei. Wręczany jest podczas Przyrzeczenia Harcerskiego, które składa wyróżniony przez drużynowego harcerz podczas obrzędu. Najczęściej jest to starannie przygotowane ognisko lub sceneria nad jeziorem. To przeżycie, które każdy harcerz zapamiętuje do końca życia – od tej chwili pamięta, by każdego dnia być jak najlepszym człowiekiem. Choć brzmi to bardzo poważnie, chodzi tak naprawdę o kształtowanie empatii, poczucie wspólnoty, zaradności i odpowiedzialności, dzięki którym nasze dzieci wyrastają na dobrych przyjaciół, pracowitych uczniów, a w przyszłości na wspaniałych dorosłych ludzi. I choć po latach wiele szczegółów zostaje zapomnianych, niewiele osób pamięta treść Przyrzeczenia Harcerskiego, wiele wartości przyświeca „byłym” harcerzom każdego dnia.

Mundur harcerski – co można z niego wyczytać?

Inną ważną odznaką jest lilijka harcerska, noszona na nakryciu głowy. Ponadto dla harcerzy znaczenie ma również sznur, który dzięki kolorowi, suwakom i sposobowi noszenia wskazuje funkcję harcerza. Z kolei naramiennik na pagonie mówi o stopniu harcerskim. Bardzo ważnym elementem munduru harcerskiego jest także chusta. W wielu środowiskach wstępujący do drużyny harcerze noszą najpierw chustę białą, by na „chustowaniu” otrzymać chustę środowiska. Jest to pierwsze wyróżnienie harcerza przez drużynowego, które odbywa się jeszcze przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego.

Symbolika, której pełno w elementach umundurowania ZHP i ZHR pozwala harcerzom poczuć więź z innymi harcerzami i skautami, a jednocześnie czuć się wyjątkowym. Harcerze uczą się także dbać o mundur harcerski – pilnować, by był czysty, wyprasowany z aktualnymi plakietkami i sprawnościami, które można przyszywać lub wyszywać samodzielnie, w zależności od ustaleń drużyny.

Mundur harcerski na obóz i inne wyjazdy

Przyjęło się, że kompletowanie munduru harcerskiego jest jednym z elementów przygotowań do HAL-u – Harcerskiej Akcji Letniej. Każda drużyna i każdy szczep chce przecież na obozie zaprezentować się jak najlepiej. Instruktorzy wspierają harcerzy, by przez cały rok udało im się skompletować mundur harcerski. Zastanawiacie się, jak często i jak długo Wasza pociecha będzie musiała chodzić w mundurze na obozie? Mundur harcerski zakładany jest codziennie, ale najczęściej tylko na kilka chwil – na poranny apel, na obrzędowe ognisko wieczorem i na dzienne warty. Do zabawy, na gry terenowe, zabawy sportowe i inne ulubione zajęcia dzieci ubierają się swobodnie. Na wycieczki najczęściej kadra i dzieci zakładają wcześniej przygotowane koszulki obozowe – kolorowe t-shirty lub polówki ułatwiają opiekę nad harcerzami w tłumie turystów, a po obozie są cenioną pamiątką z obozu.

Dla każdego harcerza i instruktora mundur harcerski ma ogromne znaczenie – jest nie tylko pełen ważnych dla każdego harcerza symboli, ale także śladów jego harcerskiej przygody oraz zdobytych umiejętności i uprawnień. Mundur harcerski jest także „po prostu” częścią harcerskiego życia. Zakładany w 3 minuty, składany w kostkę po zdjęciu i systematycznie „uaktualniany” jest wizytówką każdego harcerza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium