Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Jak wybrać śpiwór pod namiot do spania?

Jak wybrać śpiwór pod namiot do spania?

Wybór śpiwora pod namiot może się wydawać łatwy. A jednak w zależności od tego, dokąd i kiedy się udajesz, właściwy będzie inny śpiwór do spania. Przykładowo śpiwór na lato jest cieńszy i lżejszy niż wariant zimowy, a śpiwór na obóz harcerski w lesie łatwiejszy do wybrania niż profesjonalny śpiwór wojskowy. Przeczytaj!

Śpiwór do spania a temperatura

Jedną z najważniejszych kwestii wpływających na wybór śpiwora pod namiot jest temperatura nocna miejsca, w którym będziesz noclegować. Śpiwór do spania odznacza się czterema wartościami temperatury: maksymalną, minimalną, komfortową i graniczną/ekstremalną. Najwyższą temperaturą maksymalną będzie się odznaczał cienki i przepuszczający powietrze śpiwór na lato. Jeżeli jednak wybierasz śpiwór zimowy, koniecznie zwróć uwagę na przeciwną wartość, czyli minimalną. Od niej zależy, czy w nocy będziesz marzł.

Temperatura komfortowa powiadamia użytkownika, jaka jest optymalna temperatura, w której dany śpiwór do spania zapewnia komfort termiczny. I wreszcie wartość graniczna/ekstremalna daje znać, jaka jest najniższa temperatura, przy której użytkownik nie doświadczy hipotermii. Dla przykładu śpiwór Loap Iron Evo V11G ma temperatury: komfortu 7 st. C, minimalną 0 st. C, ekstremalną -4 st. C.

Uwaga! Sprawdzając temperatury minimalną, komfortową i graniczną, weź pod uwagę różnice w odczuwaniu chłodu przez użytkowników. Rzeczywisty komfort cieplny będzie zależał również od wykorzystania materaca lub karimaty, tkanki tłuszczowej danej osoby, płci, wieku, stanu zdrowia, szczelności namiotu, poziomu najedzenia, zmęczenia, przemarznięcia w czasie wędrówki.

Jak dobrać śpiwór do wzrostu?

Kolejny ważny aspekt do wzięcia pod uwagę to wymiary, dzięki którym dopasujesz śpiwór pod namiot zarówno do wzrostu właściciela, jak i do jego sylwetki. Przykładowo śpiwór dla dzieci jest nie tylko krótszy, ale i węższy od śpiwora do spania dla dorosłych. Na wersję dopasowaną do unikalnej budowy ciała mogą liczyć także kobiety i osoby o większej posturze ciała.

Jeżeli interesuje Cię śpiwór dwuosobowy, możesz zamówić dwa osobne śpiwory do spania dla dorosłych i połączyć je ze sobą. Wybierz produkty kompatybilne: o tej samej długości i mające funkcję łączenia.

Śpiwór z kapturem czy bez? - udogodnienia

Wymiary to jedno, krój - drugie. Budowa śpiwora do namiotu określa, jak wygodnie będziesz spędzał noce. Warto zwrócić uwagę na:

  • obecność kaptura - śpiwór z kapturem to w pewnym sensie śpiwór z poduszką, dzięki któremu zabierzesz w podróż mniej przedmiotów i będzie Ci lżej,
  • stronę, po której znajduje się zamek - praworęczny użytkownik powinien wybrać zamek ulokowany po stronie lewej i na odwrót. Zobacz prawy śpiwór Cougar 150 Campus,

  • moskitierę - to udogodnienie sprawdza się zwłaszcza latem, kiedy śpi się przy otwartym namiocie lub przed zaśnięciem ma się ochotę popatrzeć na gwiazdy. Śpiwór z moskitierą chroni użytkownika przed owadami,
  • krój - śpiwór z kapturem zwężany w stopach to tzw. śpiwór "mumia". Odznacza się dobrymi właściwościami cieplnymi, zatem jest to korzystny śpiwór zimowy. Ponadto mało waży i jest ergonomiczny. Doskonały przykład stanowi śpiwór Robens SPIRE I LZ. Z kolei klasyczny model kopertowy sprawdzi się jako śpiwór letni, zwłaszcza gdy właściciel ceni możliwość rozpięcia zamka i potraktowania śpiwora jako kołdry.

Śpiwór do namiotu - wygoda ekwipunku

Ponieważ śpiwór do spania dla dorosłych najczęściej wykorzystywany jest na biwakach i w czasie podróży, nierzadko pieszej, ogromne znaczenie mają jego waga i rozmiar. Lekki śpiwór do spania wypełniony jest puchem kaczym lub gęsim. Łatwo go zwinąć w niewielki pakunek, a mimo tego zapewnia bardzo dobrą termikę - to idealny śpiwór na mróz! Niestety jest podatny na wilgoć, więc wymaga wietrzenia nawet po śnie, ponieważ człowiek się poci.

Śpiwór z polarem w środku bądź innym wypełniaczem syntetycznym - np. poliestrem jak w przypadku śpiwora Hobo 200 Campus - to rozwiązanie korzystniejsze cenowo. Ten model jest wodoodporny (nie chłonie wody i szybko schnie), dobrze grzeje i można go prać w domowych warunkach - w pralce. Niestety i on ma wady. Należą do nich większe waga i rozmiar względem puchowego śpiwora na mrozy, toteż syntetyczny model jest mniej ergonomiczny. Szczególnie w tym przypadku ważny okaże się worek na śpiwór.

Jak dobrać śpiwór do temperatury?

Jeśli nadal się zastanawiasz, jak wybrać śpiwór pod namiot, by nie zmarznąć lub się nie przegrzać, oto podpowiedzi:

  • w zimnych warunkach lepiej sprawdzi się śpiwór puchowy, w ciepłych - syntetyczny,
  • w zimnych warunkach lepiej sprawdzi się śpiwór z kapturem "mumia", w ciepłych - kopertowy bez zwężenia w nogach,
  • zawsze patrz na temperatury podane w specyfikacji, zwłaszcza komfortową i graniczną,
  • śpiwór zimowy i śpiwór na mróz mogą mieć podszewkę, kołnierz termiczny, listwę termiczną.

Obejrzyj wszystkie śpiwory do spania w sklepie Morowo!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium